Madagaskar

Wybrałem Madagaskar na miejsce moich zimowych wakacji zafascynowany jego niezwykłością. Bogata i jedyna w swoim rodzaju fauna i flora przyciągnęła moją uwagę.

Madagaskar (malg. Madagasikara, franc. Madagascar; Republika Madagaskaru – Repoblikan’I Madagasikara, République de Madagascar) – Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Na Madagaskarze przeważa hodowla i pasterstwo, występuje również rolnictwo prymitywne, plantacje roślin tropikalnych, eksploatacja drewna, zbieractwo, myślistwo oraz rolnictwo śródziemnomorskie. Występują dwie strefy roślinne: na północy suche lasy podrównikowe, a w centrum i na południu sawanny.

Madagaskar to najstarsza na świecie wyspa, położona nieopodal wschodnich wybrzeży Afryki. Przez wieki ta kraina zamglonych gór, bujnych lasów deszczowych oraz terenów pustynnych pozostała nietknięta przez człowieka i cywilizację, 80 proc. fauny i flory Madagaskaru nie występuje nigdzie indziej na Ziemi. Polskie linie lotnicze, ani te oferujące swoje kursy na terenie naszego kraju nie prowadzą lotów na Madagaskar. Największą linią latającą na tą afrykańską wyspę jest Air France. Warto więc na jej stronie poszukać atrakcyjnej oferty. Zawsze można wybrać też opcję lotu z przesiadkami. Ceny lotów są dość wysokie, jednak sama podróż po Madagaskarze nie jest droga. Koszty utrzymania są tam naprawdę niewygórowane. A niezapomniane przeżycia po wyprawie do ojczyzny lemurów gwarantowane.

Zabytki i miejsce godne polecenia
Park Narodowy Ambre – park znajdujący się w północnej części Madagaskaru, położony wśród wulkanicznych wzgórz; jego powierzchnia wynosi 18,2 ty. ha; park słynie z żyjących tu lemurów oraz niezapomnianych widoków kwitnących orchidei.
Park Narodowy Salo – park położony w odległości czterystu kilometrów na południowy-zachód od stolicy Madagaskaru; jego powierzchnia to 81,5 tys. ha lasów oraz sawann; również i w tym parku można spotkać lemury.
Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha – rezerwat znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru; zarówno kanion rzeki Manambolo oraz las wapiennych iglic są niezwykłym zjawiskiem natury; rezerwat jest środowiskiem życia lemurów oraz rzadkiej rodziny małpiątek; występujące tu gatunki orchidei oraz roślin z rodziny liliowatych stanowią niewątpliwe bogactwo tego zakątka wyspy.
Pałac w mieście Tana – pochodzący z dziewiętnastego wieku; wzniesiony przez francuskiego architekta Labordea ; stanowił w dziewiętnastym wieku własność wieloletniego premiera Rainlatarivony; obecnie stanowi siedzibę muzeum wnętrz oraz regaliów.
Pałac Rova w mieście Tana – siedziba dawnych królowych Madagaskaru pochodząca z dziewiętnastego wieku; spłonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach; pozostałością po nim są jedynie mury „zewnętrznego” pałacu.
Wzgórze Ambohimanga – na nim znajduje się letnia rezydencja królewska; wewnątrz murów znajduje się drewniana „rova” pochodząca z osiemnastego wieku oraz dwa pawilony wybudowane w połowie dziewiętnastego wieku dla królowej Renavalony I, zwanej Okrutną (z jej polecenia wygnano oraz zamordowano kupców oraz misjonarzy europejskich, a także przywrócono do łaski dawne wierzenia związane z kultem przodków).
Kamienne grobowce w osadzie Betioka – malowane po stronie zewnętrznej przedstawiały całe życie zmarłego; zwieńczone drewnianymi rzeźbami, rogami oraz czaszkami zebu.
Ogromny zachwyt wśród turystów odwiedzających Madagaskar wzbudzają tutejsze białopiaszczyste plaże, a tutejsze widoki zdają się być wyjęte z pocztówek. Można tu spotkać nurków, którzy w głębinach oceanu poszukują wraków statków pirackich i znajdujących się w nich skarbów. Niezapomnianym doświadczeniem dla odwiedzających wyspę będzie wędrówka przez tropikalny las deszczowy, bo tu człowiek może w pełni odczuć bliskość natury, a w obliczu bogactwa fauny i flory poczuć się niewielką jej cząstką. Madagaskar dla wielu turystów stanie się enklawą, której nie będą chcieli opuścić.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit