Flora Madagaskaru

Ten storczyk spotykany jest na gorących nizinach na całym prawie obszarze wschodniego wybrzeża wyspy Madagaskar, począwszy od Talanaro (Fort Dauphin) na południu aż do Antalaha na północy. Są doniesienia o jej występowaniu na wyspie Sainte-Marie leżącej po stronie północno-środkowej części wschodniego wybrzeża. Rosną na gałęziach drzew w lekkim cieniu lub w rozproszonym świetle na krawędzi lasów, zwykle poniżej 100 m. Spotyka się je w miejscach, gdzie jest duży ruch powietrza, najczęściej na pochyłych gałęziach drzew i w ich rozwidleniach, z korzeniami czepiającymi się kory i wiszącymi w powietrzu, czasami ponad metrowej długości. Rosną na obszarze nadbrzeżnym z obfitymi rocznymi opadami w ciągu całego roku, bez wyraźnej pory suchej.

Wanilia – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), liczący 109 gatunków rosnących dziko w strefach tropikalnych. Owoce wanilii płaskolistnej są źródłem przyprawy zwanej laskami wanilii. Wyspa Madagaskar jest światowym potentatem w produkcji wanilii.

Park Narodowy Masoala (fr. Parc national de Masoala) – park narodowy w północno-wschodnim Madagaskarze, na półwyspie Masoala, założony 1997 roku, o powierzchni 240 520 hektarów. Od 2007 roku park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO jako część wpisu pod nazwą lasy deszczowe Atsinanana. Jest największym parkiem narodowym Madagaskaru. Cechuje się znaczną różnorodnością ekosystemów – obejmuje m.in. wilgotny las równikowy, namorzyny, a w morzu rafę koralową. Występuje tu 50% gatunków roślin i ponad 50% gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów żyjących na Madagaskarze. W morzu występują m. in.długopłetwce, diugonie i żółwie morskie.

Dzbanecznik (endemiczny gatunek z Madagaskaru) został po raz pierwszy opisany w roku 1658 przez Govenora Flacourt. To roślina owadożerna, która jest pnączem. Na końcu jego liści znajdują się dzbanki wypełnione cieczą trawiącą. Mają rozmiar od 1cm do 10cm. Wytwarzają słodką substancję, dzięki której zwabiony owad wpada do środka i zostaje strawiony. Dzbanek posiada również wieczko, które zapobiega dostawaniu się wody do jego wnętrza i rozcieńczaniu cieczy trawiącej. Dzbanecznik poza tym, że są interesującymi roślinami ozdobnymi, mają też, co prawda dość ograniczone, znaczenie użytkowe. Łodygi niektórych gatunków wykorzystuje się do wyplatania koszy lub używa zamiast lin; owoce stsuje się lokalnie jako namiastki tytoniu.

Melonowiec właściwy (Carica papaya L.), potocznie nazywany papają czasami nieściśle drzewem melonowym – gatunek rośliny z rodziny melonowcowatych (Caricaceae). . Uprawiany w rejonach tropikalnych. Bylina o drzewiastym pokroju osiągająca do 10m wysokości. Owoce gruszkowate o długości do 40 cm i średnicy do 30 cm kiedy dojrzewają zmieniają kolor z zielonego na żółty lub pomarańczowy. Wytwarza się z nich marmoladę, napoje alkoholowe oraz konserwuje w puszkach bądź zjada na surowo. Miąższ owocu jest jadalny, bogaty w witaminy C, A a także w glukozę, fruktozę, sacharozę i karoteny.

Baobab madagaskarski (Adansonia madagascariensis) – jeden z sześciu gatunków baobabów endemicznych dla Madagaskaru, gdzie występuje w suchych lasach.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit