Fauna Madagaskaru
Kameleony lamparcie( Furcifer pardalis ) to jedne z najbardziej kolorowych kameleonów. Ubarwienie często zależy od środowiska w jakim jaszczurka występuje np. samce z Madagaskaru ( wyspy Nosy Be) są intensywnie niebiesko-zielone, zielone lub szmaragdowe, podczas gdy samce z północno-zachodniego wybrzeża są różowe z białymi paskami. Kameleony te mogą występować także w innych ubarwieniach: pomarańczowym, czerwonym i ciemnym zielonym. Zwykle ich skóra posiada najróżniejsze kolorowe wzory. Samice tego gatunku są jednolicie szare, zielone lub brązowe. Długość ciała samca to ok. 23 cm. Samice dorastają do 13,5 cm.
Madagaskarnik krzywodzioby (Monias benschi) to ptak o szaro- brązowym upierzeniu na plecach i białej piersi usianej charakterystycznymi czarnymi plamami. Na szaro- brązowej głowie można dostrzec długi, cienki, biały pasek nad okiem. Samica różni się tym, że plamy na jej piersi są brązowawe. Ich nazwa wzięła się od długiego, brązowego (niekiedy różowawego), zakrzywionego dzioba. Młode osobniki mają bardziej stonowane upierzenie, a ich ogon jest krótszy niż u dorosłych. Długość ciała dorosłego madagaskarnika wynosi ok. 32 cm.
Madagaskarnik krzywodzioby jest endemiczny dla Madagaskaru. Występuje tylko w wąskim pasie nadmorskim w południowo-zachodniej części wyspy. Ten pas mierzy ok. 200 km długości i od 30 do 60 km szerokości. Ptak ten zamieszkuje suche zarośla i las kolczasty. Występuje na wysokości od poziomu morza do 130 metrów.
Galidie są łatwo rozpoznawalne przez swoje krzaczaste, obrączkowane ogony. Galidia jest wielkości i kształtu typowej mangusty. Galidia ma nisko zawieszone ciało, krótkie nogi, i małe zaokrąglone uszy. Jej szata jest koloru kasztanowego z wyjątkiem głowyi podgardla, które wydają się być oliwkowe z odcieniem czasami brązowym lub czarnym. Posiada zwykle od czterech do sześciu pasów na ogonie. Trzy podgatunki są rozpoznawane w oparciu o niewielkie różnice w ubarwieniu i występowaniu.Galidia jest endemiczna dla Madagaskaru. Występuje w północnej, wschodniej i środkowo-zachodniej części wyspy. Mangusta ta zamieszkuje wilgotne i suche lasy do około 2000 metrów nad poziomem morza.
Lemurek myszaty jest gatunkiem małpiatki z rodziny lemurkowatych. Zasiedla wilgotne lasy i trzciny zachodniego Madagaskaru. Spotykany na plantacjach. Lemurek myszaty należy do najmniejszych przedstawicieli rzędu naczelnych.Żyje w niewielkich stadach. By się ochronić, zwierzęta te budują gniazda na wysokich drzewach lub przesiadują w dziuplach. Lemurek myszaty żywi się owadami, owocami i małymi ptakami.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon Facebook Twitter del.icio.us Google Yahoo! Reddit